תמא 38

     
 

 פרטים שכדאי לדעת על תמ"א 38 תיקון 2

תמ"א 38 תיקון 2 הוא פרויקט שדומה במהותו לפינוי בינוי: הרס הבניין ובניית חדש תחתיו. בשונה מפינוי בינוי כפי שנהגנו להכיר במקרי עבר, בהם דיירים שפונו מנכסיהם יכלו לקבל הנחה או פטור ממס שבח ורכישה, כאן הדיירים מקבלים הטבה אחרת: זכות דיור טמפוררית ממומנת על ידי היזם, כולל הפינוי אליה. בנוסף, הם לא חיים תחת אי וודאות. על פי ההסכם, כל דייר נכנס לגור בדיוק במיקום בבניין בו הוא גר קודם, לאחר שתושלם בנייתו מחדש. המשמעות היא שאין פיזור של דיירים מקומות אחרים כמו בפינוי בינוי, והשכנים שהיו לכם לפני הפרויקט יהיו השכנים גם אחריו. ההבדל היחידי הוא באיכות הבנייה של הבניין, בתוספות הבנייה כמו מעלית, עוד חדר בכל דירה ומרפסת שמש בכל דירה. תוספות אלה אינן חובה מצד היזם, אך דיירים רבים סוגרים עמו על בנייתן בטרם יוצאים לדרך.

תמ"א 38 תיקון 2 וההבדלים העיקריים מפינוי בינוי

פינוי בינוי עוסק בהתחדשות עירונית נטו. תמ"א 38 תיקון 2 היא תכנית מיגון מבנים מרעידות אדמה. המחוקק הגיע למסקנה כי יש מבנים כל כך ירודים באיכות בנייתם, שלא ניתן לחזק אותם אלא רק להרוס ולבנות חדשים תחתם, ולכן הוא ניסח את תיקון מס' 2 לתכנית המתאר. לכן, הייעוד שונה מהייעוד של פינוי בינוי. בעוד שפינוי בינוי בא לשנות את פני השכונה או העיר מבחינה אסתטית, תמ"א 38 תיקון 2 בא לבנות לדייר את הבניין שנהרס, כך שיישמרו זכויות הדיור שלו באופן זהה לחלוטין. כל ההבדל הוא שבבניין החדש יש לדייר הגנה מפני רעשי אדמה בשל איכותה המשובחת יותר של הבנייה.

אם יש לכם מבנה רעוע, כך תדעו אם הוא מתאים לתמ"א 38

על המבנה להיות בעל היתר בנייה מלפני שנת 1980, ושלא עומד נגדו צו הריסה. אם ברצונכם לממש תמ"א 38 תיקון 2, על בסיס הרס הבניין ובנייתו מחדש, חשוב מאד ללוות את המהלך עם עורכי דין שייצגו אתכם כדיירים, אשר יעבדו מול עורך דינו של היזם. מטרת העבודה היא לא עימות משפטי, אלא שיתוף פעולה בה יימצאו כל הפתרונות התחיקתיים למימוש הפינוי, מימון הדיור במקום החדש וצפי חזרה מסודר בתאריך נקוב. במילים אחרות, ינוסח חוזה שיפרט במדויק מה יהיה הלך הרוח בפרויקט על מנת להגן על הדיירים ועל היזם בעת ובעונה אחת.  
 

 

 

 

 

תקרות נמתחות